top of page

BİYOGRAFİ

1992’de Bornova Anadolu Lisesi’ni, 1997’de  Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’de Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Ersönmez, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, MadenÖktemErsönmez, Wonderland ve Sonic Boom gibi grupların yanısıra Türk pop müziğinin dünyada en çok tanınan ismi Tarkan’ın da bas gitaristliğini yapmaktadır. Anadolu’nun Kayıp Şarkıları ve Yalın orkestralarıda müzik direktörü olan ve başarılı sanatçı Nil Karaibrahimgil’in de bas gitaristliğini yapan Ersönmez, Kangroove, Erkan Oğur, Derya Türkan, Dilek Türkan, Quartet Muartet, Erik Truffaz, Wax Poetic, Bugge Wesseltoft, Alexandre Tassel, Aydın Esen, Butch Morris, Eddie Henderson, Athena, Dj Logic, Cahit Berkay, Kenan Doğulu, Sertab Erener, Önder Focan, Akın Eldes,  Emin Fındıkoğlu ve Malabadi gibi sanatçılar ve projeler ile sahne ve albüm çalışmaları yaptı. Aranjör ve prodüktör olarak Athena, Yalın, Dilek Türkan ve Eskiz gibi isimlerle de çalışan Ersönmez, bu çalışmalar dışında pek çok pop müzik albümünde, film ve belgesel müziklerinde ve single’da yer aldı. 


2011'de çıkan ilk solo albümü “Yazısız”da  Erik Truffaz, Erkan Oğur, İmer Demirer, Sibel Köse, Akın Eldes, Turgut Alp Bekoğlu ve Genco Arı gibi usta isimler yer aldı.

 

Alp Ersönmez’in  12.02.2021’de çıkan  albümü “Cereyanlı”, bilgisayar destekli altyapıları ile “dans kokulu caz”ı dinleyiciyle buluşturuyor. Albümde Erik Truffaz, Bugge Wesseltoft, İlhan Erşahin, Papa Dee (Brooklyn Funk Essentials), DJ Logic, Arto Tunçboyacıyan ve İmer Demirer gibi özel misafirler yer alıyor.

bottom of page